37th Annual International Conference of the IEEE Engineering in Medicine and Biology Society Biomedical Engineering: a bridge to improve the
Quality of Health Care and the Quality of Life
MiCo, Milano Conference Center, Milano, Italy, August 25-29, 2015
  

37th Annual International Conference of the IEEE Engineering in Medicine and Biology Society
August 25-29, 2015, MiCo, Milano Conference Center, Milano, Italy

Program at a Glance    Wednesday    Thursday    Friday    Saturday    Author Index    Keyword Index    My Program    EMBC'15 App

Last updated on September 3, 2015. This conference program is tentative and subject to change

Program at a Glance

EMBC'15 Technical Program Wednesday August 26, 2015     Wednesday    Thursday    Friday    Saturday   Top
Click on the day's program and use the left and right arrow keys for easy horizontal scrolling

EMBC'15 Technical Program Wednesday August 26, 2015
Track T1 Track T2 Track T3 Track T4 Track T5 Track T6 Track T7 Track T8 Track T9 Track T10 Track T11 Track T12 Track T13 Track T14 Track T15 Track T16 Track T17 Track T18 Track T19 Track T20 Track T21 Track T22 Track T23 Track T24 Track T25 Track T26
08:30-10:00
Brown 1
Oral Session WeAT1

8.1 Computer-Assisted Surgery
08:30-10:00
Brown 2
Oral Session WeAT2

4.1 Models of Cardiac Electrophysiology and Mechanics
08:30-10:00
Brown 3
Invited Session WeAT3

6.1 Brain-Computer/Machine Interface I
08:30-10:00
Amber 1
Oral Session WeAT4

1.1 Biomedical Simulation Involving Signal Processing I
08:30-10:00
Amber 2
Oral Session WeAT5

1.2 Empirical Mode Decomposition
08:30-10:00
Amber 3
Oral Session WeAT6

2.1 Novel Ultrasound Imaging Method I
08:30-10:00
Amber 4
Invited Session WeAT7

2.2 Pediatric and Fetal Imaging
08:30-10:00
Amber 5
Oral Session WeAT8

10.1 Telemedicine
08:30-10:00
Amber 6
Oral Session WeAT9

10.2 Computer-Aided Decision Making
08:30-10:00
Amber 7
Invited Session WeAT10

6.2 Noninvasive Brain Stimulation: Modeling, Techniques and Mechanisms
08:30-10:00
Amber 8
Oral Session WeAT11

6.3 Motor Learning, Neural Control, and Neuromuscular Systems I
08:30-10:00
Suite 5
Oral Session WeAT12

5.1 Therapeutic Intravascular Devices I
08:30-10:00
Suite 6
Oral Session WeAT13

5.2 Complexity in Cardiovascular Signals
08:30-10:00
Suite 7
Special Session WeAT14

Student Paper Competition I
08:30-10:00
White 1
Oral Session WeAT15

9.1 Cardiovascular Assessment and Diagnostic Technologies
08:30-10:00
White 2
Invited Session WeAT16

7.1 Advanced Technologies for Cell and Tissue Engineering
08:30-10:00
Space 1
Oral Session WeAT17

1.3 Biomedical Signal Classification V: Sleep Studies
08:30-10:00
Space 2
Oral Session WeAT18

1.4 Signal Processing in Physiological Systems IV: Cardiovascular Signals
08:30-10:00
Space 3
Oral Session WeAT19

2.3 MR DTI and DSI
08:30-10:00
Space 4
Invited Session WeAT20

3.1 Novel Applications of Wearable Sensor Technology with Live Demonstrations
08:30-10:00
Suite 8
Oral Session WeAT21

9.2 Clinical Engineering I
08:30-10:00

WeAT22

08:30-10:00

WeAT23

08:30-10:00

WeAT24

08:30-10:00

WeAT25

 
 
 
 
 
 
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT1

1.41 Biomedical Signal Classification in Motion Studies and Brain Computer Interfaces
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT2

1.42 Biomedical Signal Classification in Cardiovascular and Respiratory Application
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT3

1.43 Biomedical Signal Classification in Central Nervous System Studies
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT4

2.31 EEG, MEG and EIT II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT5

2.32 Image Analysis
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT6

2.33 Image Classification and Feature Extraction II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT7

3.17 Implantable Sensors II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT8

3.18 Physiological Monitoring II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT9

3.19 Micro and Nano-Technology
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT10

4.12 Biomechanics Modeling
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT11

4.13 Synthetic Biology
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT12

5.10 Blood Flow Models
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT13

5.11 Arterial Pressure
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT14

6.29 Neural Interfaces II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT15

6.30 Brain-Computer/Machine Interface V
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT16

6.31 Motor Neuroprostheses II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT17

8.13 Human Machine Interfaces and Robotics Applications
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT18

8.14 Haptic Interfaces
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT19

8.15 Design and Development of Robots for Human-Robot Interaction
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT20

9.11 Clinical Engineering II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT21

9.12 Physiological Sensors and Monitoring
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT22

9.13 Thermal Therapeutic and Diagnostic Systems
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT23

9.14 Design, Development and Standards of Medical Devices II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT24

9.15 Drug Delivery and Other Therapeutic Systems
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session WeBPoT25

10.11 Health Information Systems
10:00-11:30
Suite 7
WeBPoT26

11:30-13:00
Brown 1
Invited Session WeCT1

8.2 Motor Control Strategies in Complex Tasks
11:30-13:00
Brown 2
Oral Session WeCT2

4.2 Multiscale Modeling
11:30-13:00
Brown 3
Oral Session WeCT3

6.4 Brain-Computer/Machine Interface II
11:30-13:00
Amber 1
Oral Session WeCT4

1.5 Nonstationary Processing of Biomedical Signals
11:30-13:00
Amber 2
Oral Session WeCT5

1.6 Signal Processing in Physiological Systems II: Neural Signals
11:30-13:00
Amber 3
Oral Session WeCT6

2.4 Novel Ultrasound Imaging Method II
11:30-13:00
Amber 4
Oral Session WeCT7

2.5 MR Novel Hardware and Methods
11:30-13:00
Amber 5
Oral Session WeCT8

10.3 Emerging IT for Efficient/Low-Cost Healthcare Delivery
11:30-13:00
Amber 6
Oral Session WeCT9

10.4 Personalised Health
11:30-13:00
Amber 7
Oral Session WeCT10

6.5 Sensory Neuroprostheses I
11:30-13:00
Amber 8
Oral Session WeCT11

6.6 Motor Neuroprostheses I
  11:30-13:00
Suite 6
Oral Session WeCT13

5.3 Respiratory Engineering I
  11:30-13:00
White 1
Invited Session WeCT15

9.3 Design, Development and Standards of Medical Devices I
11:30-13:00
White 2
Invited Session WeCT16

7.2 Biomimetic and Injectable Systems in Regenerative Medicine
11:30-13:00
Space 1
Oral Session WeCT17

1.7 Biomedical Signal Classification I: BCI Application
11:30-13:00
Space 2
Invited Session WeCT18

1.8 Disentangling Patho-Physiological Mechanisms from Multivariate Cardiovascular Variability Series
11:30-13:00
Space 3
Oral Session WeCT19

2.6 Fmri and Brain Connectivity
11:30-13:00
Space 4
Oral Session WeCT20

3.2 Body Sensor Networks
    11:30-13:00
Suite 7
Special Session WeCT23

Student Paper Competition II
11:30-13:00
Suite 8
Special Session WeCT24

The Network Effect-How Networks Really Work (additional Registration Fee Required)
11:30-13:00

WeCT25

 
         
         
         
         
         
                                                   
13:45-15:20
Silver Room
Keynote Session WeDT1

Keynote Speakers: Richard Frackowiak & Kamil Ugurbil
13:45-15:20

WeDT2

13:45-15:20

WeDT3

13:45-15:20

WeDT4

13:45-15:20

WeDT5

13:45-15:20

WeDT6

13:45-15:20

WeDT7

13:45-15:20

WeDT8

13:45-15:20

WeDT9

13:45-15:20

WeDT10

13:45-15:20

WeDT11

13:45-15:20

WeDT12

13:45-15:20

WeDT13

13:45-15:20

WeDT14

13:45-15:20

WeDT15

13:45-15:20

WeDT16

13:45-15:20

WeDT17

13:45-15:20

WeDT18

13:45-15:20

WeDT19

13:45-15:20

WeDT20

13:45-15:20

WeDT21

13:45-15:20

WeDT22

13:45-15:20

WeDT23

13:45-15:20

WeDT24

13:45-15:20

WeDT25

 
                                                   
15:30-17:00
Brown 1
Invited Session WeET1

8.3 Mechanobiology
15:30-17:00
Brown 2
Oral Session WeET2

4.3 Cardiovascular System Modeling
15:30-17:00
Brown 3
Oral Session WeET3

6.7 Brain-Computer/Machine Interface III
15:30-17:00
Amber 1
Oral Session WeET4

1.9 Signal Processing for Artifact Removal
15:30-17:00
Amber 2
Oral Session WeET5

1.10 Time-Scale Analysis of Biosignals and Wavelets
15:30-17:00
Amber 3
Oral Session WeET6

2.7 Image Registration
15:30-17:00
Amber 4
Oral Session WeET7

2.8 Image Segmentation I
15:30-17:00
Amber 5
Oral Session WeET8

10.5 Body Sensor Networks for Personal Health
15:30-17:00
Amber 6
Oral Session WeET9

5.4 Baroreflex/Autonomic Nervous System
15:30-17:00
Amber 7
Oral Session WeET10

6.8 Neural Stimulation I
15:30-17:00
Amber 8
Oral Session WeET11

6.9 EMG Processing and Applications
15:30-17:00
Suite 5
Invited Session WeET12

10.6 Innovative Methods and IT-Tools to Support Diagnosis and Management of Type 2 Diabetes Mellitus
15:30-17:00
Suite 6
Minisymposium WeET13

2.M1 Frontiers in Phase Contrast X-Ray Imaging for Biomedical Applications
15:30-17:00
Suite 7
Special Session WeET14

Student Paper Competition III
15:30-17:00
White 1
Invited Session WeET15

9.4 Stimulation and Monitoring Technologies
15:30-17:00
White 2
Invited Session WeET16

7.3 Automated Biological Laboratories
15:30-17:00
Space 1
Oral Session WeET17

1.11 Connectivity Measurements
15:30-17:00
Space 2
Oral Session WeET18

1.12 Time-Frequency Analysis of Biosignals II: Cardiorespiratory
15:30-17:00
Space 3
Oral Session WeET19

2.9 PET and SPECT Imaging
15:30-17:00
Space 4
Oral Session WeET20

3.3 Wearable Systems I
15:30-17:00
Suite 8
Special Session WeET21

The Network Effect-How Networks Really Work II (additional Registration Fee Required)
15:30-17:00

WeET22

15:30-17:00

WeET23

15:30-17:00

WeET24

15:30-17:00
Silver Room
Minisymposium WeET25

6.M3 Grand Challenges in Brain Research in Europe and in USA
 
 
 
 
 
 
                                                   
17:15-19:00
Silver Room
Keynote Session WeFT1

Welcome Ceremony & Keynote Speaker: Domenico Laurenza
17:15-19:00

WeFT2

17:15-19:00

WeFT3

17:15-19:00

WeFT4

17:15-19:00

WeFT5

17:15-19:00

WeFT6

17:15-19:00

WeFT7

17:15-19:00

WeFT8

17:15-19:00

WeFT9

17:15-19:00

WeFT10

17:15-19:00

WeFT11

17:15-19:00

WeFT12

17:15-19:00

WeFT13

17:15-19:00

WeFT14

17:15-19:00

WeFT15

17:15-19:00

WeFT16

17:15-19:00

WeFT17

17:15-19:00

WeFT18

17:15-19:00

WeFT19

17:15-19:00

WeFT20

17:15-19:00

WeFT21

17:15-19:00

WeFT22

       


EMBC'15 Technical Program Thursday August 27, 2015     Wednesday    Thursday    Friday    Saturday   Top
Click on the day's program and use the left and right arrow keys for easy horizontal scrolling

EMBC'15 Technical Program Thursday August 27, 2015
Track T1 Track T2 Track T3 Track T4 Track T5 Track T6 Track T7 Track T8 Track T9 Track T10 Track T11 Track T12 Track T13 Track T14 Track T15 Track T16 Track T17 Track T18 Track T19 Track T20 Track T21 Track T22 Track T23 Track T24 Track T25
08:30-10:00

ThAT1

08:30-10:00
Brown 2
Oral Session ThAT2

4.4 Models of Neural Systems and Stimulation
08:30-10:00
Brown 3
Oral Session ThAT3

6.10 Brain-Computer/Machine Interface IV
08:30-10:00
Amber 1
Oral Session ThAT4

1.13 Data Mining for Cardiovascular Signals
08:30-10:00
Amber 2
Oral Session ThAT5

1.14 Signal Processing in Physiological Systems VII: Metabolic System and Diabetes
08:30-10:00
Amber 3
Oral Session ThAT6

2.10 Multi Modality Imaging
08:30-10:00
Amber 4
Oral Session ThAT7

2.11 Image Segmentation II
08:30-10:00
Amber 5
Oral Session ThAT8

8.4 Modeling and Simulation in Musculoskeletal Biomechanics
08:30-10:00
Amber 6
Oral Session ThAT9

8.5 Power Prosthetics - Upper Limb
08:30-10:00
Amber 7
Oral Session ThAT10

6.11 Rehabilitation I
08:30-10:00
Amber 8
Oral Session ThAT11

6.12 Brain Physiology and Modeling I
08:30-10:00
Suite 5
Oral Session ThAT12

10.7 Knowledge Discovery and Management
08:30-10:00

ThAT13

08:30-10:00

ThAT14

08:30-10:00
White 1
Oral Session ThAT15

9.5 Tissue-Heating Therapeutic Technologies
08:30-10:00
White 2
Oral Session ThAT16

7.4 Cell and Molecular Biotechnology I
08:30-10:00
Space 1
Oral Session ThAT17

1.15 Neural Networks
08:30-10:00
Space 2
Oral Session ThAT18

1.16 Signal Processing in Physiological Systems III: Functional Neuroimaging
08:30-10:00
Space 3
Oral Session ThAT19

2.12 Image Analysis in Cancer Imaging
08:30-10:00
Space 4
Oral Session ThAT20

3.4 Implantable Sensors I
08:30-10:00

ThAT21

08:30-10:00

ThAT22

08:30-10:00

ThAT23

08:30-10:00

ThAT24

08:30-10:00

ThAT25

10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT1

1.44 Biomedical Simulation Involving Signal Processing II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT2

1.45 Adaptive, Multivariate and Neural Network Approaches
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT3

1.46 Connectivity, Causality and Phase Locking in Biomedical Signals
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT4

2.34 Image Registration II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT5

2.35 Image Segmentation, Compression and Enhancement
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT6

3.20 Wearable Systems II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT7

3.21 Biolelectric Sensors and Sensor Systems
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT8

3.22 Microfluidic Techniques, Methods and Systems II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT9

4.14 Algorithms and Techniques for Systems Modeling
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT10

5.12 Therapeutic Intravascular Devices II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT11

5.13 Heart Rate Variability
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT12

6.32 Sensory Neuroprostheses II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT13

6.33 Neural Stimulation II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT14

6.34 Motor Learning, Neural Control, and Neuromuscular Systems II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT15

7.5 Cell and Molecular Biotechnology II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT16

7.6 Novel Biomaterials Technologies
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT17

7.7 Tissue Engineering
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT18

8.16 Rehabilitation and Assitive Technologies
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT19

8.17 Biomimetic Robotics
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT20

8.18 Image Guided Surgery
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT21

11.2 BME and Global Health
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT22

11.3 Instruction and Learning
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT23

11.4 Novel Approaches to Biomedical Engineering Education
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT24

12.5 Gerontechnology
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session ThBPoT25

12.6 Technologies for Detecting, Managing and Preventing Falls II
                                    11:30-12:30
Brown 3
Keynote Session ThCT19

Keynote Speaker: Claudio Cobelli
      11:30-12:30
Space 1 & 2
Keynote Session ThCT23

Keynote Speaker: Prof. Dr. Dr. H.c. Viola Vogel
11:30-12:30
Silver Room
Keynote Session ThCT24

Keynote Speaker: Serge Bernasconi
11:30-12:30

ThCT25

                                                 
12:45-14:15
Brown 1
Minisymposium ThDT1

5.M5 Systems Physiology and Signal Analysis in Natural Sleep and Sleep Disorders I
12:45-14:15
Brown 2
Minisymposium ThDT2

10.M1 Big Data for Understanding and Modelling of Health Behaviors
12:45-14:15

ThDT3

12:45-14:15
Amber 1
Minisymposium ThDT4

1.M1 Graph Analysis of Functional Brain Networks: Theory, Applications and Issues
12:45-14:15
Amber 2
Minisymposium ThDT5

2.M2 Neuroimaging in Psychiatry
12:45-14:15
Amber 3
Minisymposium ThDT6

3.M1 Biomedical Technology in Space: Results from the Futura Mission of the Italian Space Agency
12:45-14:15
Amber 4
Minisymposium ThDT7

5.M1 Latest Development of Cardiovascular Electroceuticals
12:45-14:15
Amber 5
Minisymposium ThDT8

6.M1 Myoelectric Computer Interfaces in Neurophysiology and Rehabilitation
12:45-14:15
Amber 6
Minisymposium ThDT9

7.M1 Bio-Instructive Scaffolds for Musculoskeletal Regenerative Medicine
12:45-14:15
Amber 7
Minisymposium ThDT10

8.M1 Bio-Hybrid Systems: Enabling Technologies for Quasi-Living Robots
12:45-14:15
Amber 8
Minisymposium ThDT11

4.M1 Methods, Technologies, and Scientific Principles of Translational Bioinformatics
12:45-14:15

ThDT12

12:45-14:15

ThDT13

12:45-14:15

ThDT14

12:45-14:15

ThDT15

12:45-14:15
White 2
Minisymposium ThDT16

9.M1 Devices and Circuits for Man-Machine Interfaces
12:45-14:15

ThDT17

12:45-14:15

ThDT18

12:45-14:15

ThDT19

12:45-14:15

ThDT20

12:45-14:15

ThDT21

12:45-14:15

ThDT22

12:45-14:15

ThDT23

12:45-14:15

ThDT24

12:45-14:15

ThDT25

                                                 
14:30-16:00
Brown 1
Minisymposium ThET1

5.M6 Systems Physiology and Signal Analysis in Natural Sleep and Sleep Disorders II
14:30-16:00
Brown 2
Oral Session ThET2

9.6 Wearable and Portable Devices
14:30-16:00
Brown 3
Oral Session ThET3

6.13 Neural Signal Processing I
14:30-16:00
Amber 1
Oral Session ThET4

1.17 Causality and Coherence Analysis
14:30-16:00
Amber 2
Oral Session ThET5

1.18 Adaptive and Kalman Filtering
14:30-16:00
Amber 3
Oral Session ThET6

2.13 Elastography
14:30-16:00
Amber 4
Oral Session ThET7

2.14 Image Segmentation III
14:30-16:00
Amber 5
Oral Session ThET8

8.6 Wearable Robotic Systems: Orthotics
14:30-16:00
Amber 6
Oral Session ThET9

8.7 Joint Biomechanics : Spine
14:30-16:00
Amber 7
Oral Session ThET10

6.14 Rehabilitation II
14:30-16:00
Amber 8
Oral Session ThET11

6.15 Brain Physiology and Modeling II
14:30-16:00
White 1
Special Session ThET12

TC Symposium (Ends at 19: 00)
14:30-16:00
Suite 6
Invited Session ThET13

11.1 Innovations in Biomedical Engineering Education
14:30-16:00
Suite 5
Special Session ThET14

Workshop on Technical Activities Volunteer Training
14:30-16:00
Suite 8
Special Session ThET15

The Role of Engineering and Medicine in Life Science Technologies
14:30-16:00
White 2
Oral Session ThET16

4.5 Biomolecular System Dynamics
14:30-16:00
Space 1
Invited Session ThET17

1.19 Biosignal Monitoring and Processing for Ubiquitous Health Care
14:30-16:00
Space 2
Invited Session ThET18

1.20 Information Dynamics in Networks of Biomedical Signals
14:30-16:00
Space 3
Oral Session ThET19

2.15 EEG, MEG and EIT I
14:30-16:00
Space 4
Invited Session ThET20

3.5 RF Technologies for Medical Implants I
14:30-16:00

ThET21

14:30-16:00

ThET22

14:30-16:00

ThET23

14:30-16:00

ThET24

14:30-16:00

ThET25

16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT1

1.47 Independent Component Analysis and Empirical Mode Decomposition
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT2

1.48 Nonlinear and Nonstationary Analysis of Biosignals
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT3

2.36 Image Visualization and Rendering
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT4

2.37 IR and Near IR Imaging and Spectroscopy
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT5

2.38 MR Neuroimaging II
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT6

2.39 Retinal and Ophthalmic Imaging III
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT7

3.23 New Sensing Techniques II
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT8

3.24 Sensors and Systems
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT9

4.15 Clinical Applications of Modeling
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT10

5.14 Cardiac Electrophysiology II
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT11

5.15 Respiratory Engineering and Sleep Apnea
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT12

6.35 Rehabilitation IV
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT13

6.36 Brain Physiology and Modeling III
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT14

6.37 Neural Signal Processing III
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT15

8.19 Prosthetics and Orthotics
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT16

8.20 Modeling in Biorobotics
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT17

8.21 Surgical Robotics II
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT18

10.12 Wireless/Ubiquitous Technologies and Systems
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT19

10.13 Technology and Services for Assisted-Living
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT20

10.14 Smart Home Technology
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT21

12.7 Assistive Technology for the Ageing Population II
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT22

12.8 Technologies for Active Aging
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT23

9.16 Brain Monitoring Technologies
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session ThFPoT24

9.17 Simulation and Training
16:00-17:30

ThFPoT25

17:30-19:00
Brown 1
Minisymposium ThGT1

5.M7 Systems Physiology and Signal Analysis in Natural Sleep and Sleep Disorders III
17:30-19:00
Brown 2
Oral Session ThGT2

9.7 Physiological Monitoring Devices
17:30-19:00
Brown 3
Oral Session ThGT3

6.16 Neural Signal Processing II
17:30-19:00
Amber 1
Oral Session ThGT4

1.21 Signal Processing in Physiological Systems VIII: Movement
17:30-19:00
Amber 2
Oral Session ThGT5

1.22 Signal Processing in Physiological Systems V: Arrhythmias Detection
17:30-19:00
Amber 3
Invited Session ThGT6

2.16 Imaging in Radiation Therapy
17:30-19:00
Amber 4
Oral Session ThGT7

2.17 Retinal and Ophthalmic Imaging I
17:30-19:00
Amber 5
Oral Session ThGT8

8.8 Surgical Robotics I
17:30-19:00
Amber 6
Oral Session ThGT9

8.9 Mechanics of Locomotion and Balance I
17:30-19:00
Amber 7
Invited Session ThGT10

5.5 Advanced Engineering Methods for Respiratory Medicine
17:30-19:00
Amber 8
Invited Session ThGT11

6.17 Engineering Approaches to Understanding Orofacial Functions
        17:30-19:00
White 2
Oral Session ThGT16

4.6 Cell Modeling
17:30-19:00
Space 1
Invited Session ThGT17

1.23 Brain Connectivity: Methodological Advancements and Future Challenges
17:30-19:00
Space 2
Oral Session ThGT18

1.24 Time-Frequency Analysis of Biosignals III
17:30-19:00
Space 3
Oral Session ThGT19

2.18 MR Neuroimaging
17:30-19:00
Space 4
Invited Session ThGT20

3.6 RF Technologies for Medical Implants II
17:30-19:00
Suite 8
Invited Session ThGT21

12.1 Innovations to Support Elderly in a Multi-Residential Setting
  17:30-19:00
Suite 5
Special Session ThGT23

Workshop on Technical Activities Volunteer Training II
17:30-19:00

ThGT24

17:30-19:00

ThGT25

         
         
         
         
         


EMBC'15 Technical Program Friday August 28, 2015     Wednesday    Thursday    Friday    Saturday   Top
Click on the day's program and use the left and right arrow keys for easy horizontal scrolling

EMBC'15 Technical Program Friday August 28, 2015
Track T1 Track T2 Track T3 Track T4 Track T5 Track T6 Track T7 Track T8 Track T9 Track T10 Track T11 Track T12 Track T13 Track T14 Track T15 Track T16 Track T17 Track T18 Track T19 Track T20 Track T21 Track T22 Track T23 Track T24 Track T25
08:30-10:00
Brown 1
Oral Session FrAT1

8.10 New Technologies and Methodologies in Human Movement Analysis I
08:30-10:00
Brown 2
Oral Session FrAT2

9.8 Medical Systems Design and Development
08:30-10:00
Brown 3
Invited Session FrAT3

6.18 Local Field Potentials in Movement Disorders
08:30-10:00
Amber 1
Oral Session FrAT4

1.25 Signal Processing in Physiological Systems I: Speech
08:30-10:00
Amber 2
Oral Session FrAT5

1.26 Biomedical Signal Classification VII: Epilepsy Studies
08:30-10:00
Amber 3
Oral Session FrAT6

2.19 X-Ray Imaging I
08:30-10:00
Amber 4
Oral Session FrAT7

2.20 Retinal and Ophthalmic Imaging II
08:30-10:00
Amber 5
Oral Session FrAT8

5.6 Cardiac Electrophysiology I
08:30-10:00
Amber 6
Oral Session FrAT9

5.7 Ubiquitous Blood Pressure and Heart Rate Monitoring
08:30-10:00
Amber 7
Oral Session FrAT10

6.19 Rehabilitation III
08:30-10:00
Amber 8
Oral Session FrAT11

6.20 Brain Functional Imaging II
08:30-10:00
Suite 5
Oral Session FrAT12

8.11 Tactile Displays and Perception
08:30-10:00

FrAT13

08:30-10:00

FrAT14

08:30-10:00

FrAT15

08:30-10:00
White 2
Oral Session FrAT16

4.7 Medical Device Modeling
08:30-10:00
Space 1
Oral Session FrAT17

1.27 Biomedical Signal Classification II: Cardiovascular Applications
08:30-10:00
Space 2
Oral Session FrAT18

1.28 Signal Processing in Physiological Systems VI: Fetal and Neonatal
08:30-10:00
Space 3
Oral Session FrAT19

2.21 Optical Imaging
08:30-10:00
Space 4
Oral Session FrAT20

3.7 Microfluidic Techniques, Methods and Systems I
08:30-10:00

FrAT21

08:30-10:00

FrAT22

08:30-10:00

FrAT23

08:30-10:00

FrAT24

08:30-10:00

FrAT25

10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT1

1.49 Signal Processing in Physiological Systems I
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT2

1.50 Signal Processing in Physiological Systems II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT3

1.51 Time-Frequency and Time-Scale Analysis of Biosignals
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT4

2.40 Optical Imaging and Image Analysis
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT5

2.41 Ultrasound Imaging
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT6

2.42 X-Ray Imaging II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT7

3.25 Optical and Photonic Sensors and Systems II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT8

3.26 Physiological Monitoring III
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT9

4.16 Analysis of High-Throughput Systems Biology Data
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT10

4.17 Modeling Molecular/Cellular Pathways and Networks
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT11

5.16 Cardiac Mechanics
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT12

5.17 Cardiovascular Modeling and Signal Processing
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT13

6.38 Neurological Disorders II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT14

6.39 Brain Functional Imaging III
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT15

6.40 Human Performance II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT16

8.22 New Technologies and Methodologies in Human Movement Analysis II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT17

8.23 Joint Biomechanics
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT18

8.24 Mechanics of Locomotion and Balance II
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT19

10.15 Personal Health Systems
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT20

10.16 Data Mining
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT21

10.17 Ehealth
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT22

9.18 Surgery and Robotics
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT23

9.19 Cancer Therapies: Radiation, Photodymamic Therapies and Electric Fields
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session FrBPoT24

9.20 Stimulation Technologies
10:00-11:30

FrBPoT25

                                            11:30-12:30
Space 1 & 2
Keynote Session FrCT23

Keynote Speaker: Peter Wintlev-Jensen
11:30-12:30
Silver Room
Keynote Session FrCT24

Keynote Speaker: Andrew D. McCulloch
11:30-12:30

FrCT25

                                                 
12:45-14:15
Brown 1
Minisymposium FrDT1

5.M2 Cuff-Less Blood Pressure Monitoring Via Pulse Transit Time I: Standardization, Theory and Clinical Significance
12:45-14:15
Brown 2
Minisymposium FrDT2

12.M4 Current Trends in Fall Prediction and Prevention Technologies
12:45-14:15
Suite 9
Special Session FrDT3

WiE Lunch and Minisymposium
12:45-14:15

FrDT4

12:45-14:15
Amber 2
Minisymposium FrDT5

12.M1 Optimizing Point of Care Engagement I
12:45-14:15

FrDT6

12:45-14:15
Amber 4
Minisymposium FrDT7

10.M3 Mhealth Review: Cross-Disciplinary Technologies, Deployments and Future Trends
12:45-14:15
Amber 5
Minisymposium FrDT8

12.M3 Smart, Sustainable and Inclusive Health in a Smart City
12:45-14:15
Amber 6
Minisymposium FrDT9

6.M2 Latest Advances in Neuroimaging of the Central Autonomic Network: Combining Autonomic Dynamics and Brain Imaging Data
12:45-14:15
Suite 7
Special Session FrDT10

SS4 Neuronal Probes for Investigating Brain Circuits: Scopes and Challenges
12:45-14:15
Amber 8
Special Session FrDT11

SS5 Learning How to Learn
12:45-14:15

FrDT12

12:45-14:15

FrDT13

12:45-14:15
Amber 7
Special Session FrDT14

SS6 Creating an Ethical Mindset through Professional Development
12:45-14:15

FrDT15

12:45-14:15
White 2
Minisymposium FrDT16

9.M2 Continuous-Flow Biochips: Technology, Testing and Design for Fault-Tolerance and Reliability
12:45-14:15

FrDT17

12:45-14:15

FrDT18

12:45-14:15

FrDT19

12:45-14:15

FrDT20

12:45-14:15

FrDT21

12:45-14:15

FrDT22

12:45-14:15

FrDT23

12:45-14:15

FrDT24

12:45-14:15

FrDT25

                                                 
14:30-16:00
Brown 1
Minisymposium FrET1

5.M3 Cuff-Less Blood Pressure Monitoring Via Pulse Transit Time II Recent Advances on Systems
14:30-16:00
Brown 2
Oral Session FrET2

12.2 Technologies for Detecting, Managing and Preventing Falls I
14:30-16:00
Brown 3
Oral Session FrET3

6.21 Neurological Disorders I
14:30-16:00
Amber 1
Invited Session FrET4

1.29 Tensor Methods for Biomedical Signal and Data Analysis
14:30-16:00
Amber 2
Oral Session FrET5

1.30 Pattern Recognition Methods and Data Mining for Biosignals
14:30-16:00
Amber 3
Oral Session FrET6

2.22 Image Reconstruction
14:30-16:00
Amber 4
Oral Session FrET7

2.23 Emerging Imaging Method
14:30-16:00
Amber 5
Invited Session FrET8

3.8 Label Free Live Cell Monitoring
14:30-16:00
Amber 6
Invited Session FrET9

3.9 Advanced Bioelectronic Interfaces
14:30-16:00
Amber 7
Oral Session FrET10

6.22 Neural Interfaces I
14:30-16:00
Amber 8
Invited Session FrET11

6.23 Biomimetic and Biofeedback Approaches for Myoelectric Control
14:30-16:00
Suite 5
Invited Session FrET12

3.10 Signal Treatment and Feature Extraction from Ballistocardiogram and Seismocardiogram
14:30-16:00

FrET13

14:30-16:00

FrET14

14:30-16:00
White 1
Oral Session FrET15

9.9 Stimulation and Implantable Technologies
14:30-16:00
White 2
Invited Session FrET16

4.8 Bringing Big Data to Its Knees - III; Advances in Storing, Mining and Visualising Big Bio-Medical Data in the Post-Genomic Era: Medical Decision-Making
14:30-16:00
Space 1
Oral Session FrET17

1.31 Biomedical Signal Classification: III: EEG Signal Analysis
14:30-16:00
Space 2
Oral Session FrET18

1.32 Biomedical Signal Classification IV: Myoelectric Signal Analysis
14:30-16:00
Space 3
Oral Session FrET19

2.24 Cardiac Imaging and Image Analysis
14:30-16:00
Space 4
Oral Session FrET20

10.8 Mobile Health
14:30-16:00
Suite 8
Oral Session FrET21

9.10 Interventional Technologies
14:30-16:00

FrET22

14:30-16:00

FrET23

14:30-16:00

FrET24

14:30-16:00

FrET25

16:00-17:30
Gold Room
Poster Session FrFPoT1

1.LB1 Biomedical Signal Processing
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session FrFPoT2

2.LB1 Biomedical Imaging and Image Processing
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session FrFPoT3

3.LB1 Bioinstrumentation, Biosensors and Bio-Micro/Nano Technologies
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session FrFPoT4

6.LB2 Neural and Rehabilitation Engineering
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session FrFPoT5

9.LB1 Therapeutic and Diagnostic Systems, Devices and Technologies; Clinical Engineering
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session FrFPoT6

10.LB1 Healthcare Information Systems; Telemedicine
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session FrFPoT7

11.LB1 Biomedical Engineering Education and Society
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session FrFPoT8

12.LB1 Technologies for Active Ageing and Wellbeing
16:00-17:30
Gold Room
Poster Session FrFPoT9

Undergraduate Student Posters
16:00-17:30

FrFPoT10

16:00-17:30

FrFPoT11

16:00-17:30

FrFPoT12

16:00-17:30

FrFPoT13

16:00-17:30

FrFPoT14

16:00-17:30

FrFPoT15

16:00-17:30

FrFPoT16

16:00-17:30

FrFPoT17

16:00-17:30

FrFPoT18

16:00-17:30

FrFPoT19

16:00-17:30

FrFPoT20

16:00-17:30

FrFPoT21

16:00-17:30

FrFPoT22

16:00-17:30

FrFPoT23

16:00-17:30

FrFPoT24

16:00-17:30

FrFPoT25

  17:30-19:00
Brown 2
Invited Session FrGT2

5.8 Microcirculation: New Methods for Gathering Information about Peripheral Blood Flow
17:30-19:00
Brown 3
Invited Session FrGT3

6.24 New Technological Platforms to Study Children Development
17:30-19:00
Amber 1
Oral Session FrGT4

1.33 Nonlinear Analysis of EEG and MEG Signals
17:30-19:00
Amber 2
Oral Session FrGT5

1.34 Independent Component Analysis
17:30-19:00
Amber 3
Oral Session FrGT6

2.25 Image Classification and Feature Extraction I
17:30-19:00
Amber 4
Oral Session FrGT7

2.26 Sparsity-Based Imaging and Analysis
17:30-19:00
Amber 5
Oral Session FrGT8

3.11 Bioelectric Sensing Methods
17:30-19:00
Amber 6
Oral Session FrGT9

3.12 Bioelectric Sensors
17:30-19:00
Amber 7
Oral Session FrGT10

6.25 Brain Functional Imaging I
17:30-19:00
Amber 8
Oral Session FrGT11

6.26 Human Performance I
17:30-19:00
Suite 5
Oral Session FrGT12

3.13 Physiological Monitoring I
    17:30-19:00
White 1
Oral Session FrGT15

12.3 Technologies for Promoting Health and Wellbeing
17:30-19:00
White 2
Invited Session FrGT16

4.9 Bringing Big Data to Its Knees - III; Advances in Storing, Mining and Visualising Big Bio-Medical Data in the Post-Genomic Era: Data-Driven Modeling
17:30-19:00
Space 1
Oral Session FrGT17

1.35 Biomedical Signal Classification VI: Sleep Apnea Studies
17:30-19:00
Space 2
Oral Session FrGT18

1.36 Nonlinear Analysis of Cardiovascular Signals
17:30-19:00
Space 3
Oral Session FrGT19

2.27 Large Data in Image Analysis
17:30-19:00
Space 4
Invited Session FrGT20

10.9 Wearable and Mobile Technologies for Active Living and Healthy Ageing: From Concerns and Pilots to Best Practice and Evidence
    17:30-19:00

FrGT23

17:30-19:00

FrGT24

17:30-19:00

FrGT25

         
         
         
         
         


EMBC'15 Technical Program Saturday August 29, 2015     Wednesday    Thursday    Friday    Saturday   Top
Click on the day's program and use the left and right arrow keys for easy horizontal scrolling

EMBC'15 Technical Program Saturday August 29, 2015
Track T1 Track T2 Track T3 Track T4 Track T5 Track T6 Track T7 Track T8 Track T9 Track T10 Track T11 Track T12 Track T13 Track T14 Track T15 Track T16 Track T17 Track T18 Track T19 Track T20 Track T21 Track T22 Track T23
08:30-10:00
Brown 1
Oral Session SaAT1

8.12 New Technologies and Methodologies in Medical Robotics and Biomechanics
08:30-10:00
Brown 2
Invited Session SaAT2

5.9 Cardio-Respiratory Regulation Modeling
08:30-10:00
Brown 3
Invited Session SaAT3

6.27 Neural Engineering and Neuro-Psychiatric Disorders: Integrated Algorithmic and Hardware Design of a Closed-Loop Brain Stimulation System
08:30-10:00
Amber 1
Oral Session SaAT4

1.37 Parametric Filtering and Estimation
08:30-10:00
Amber 2
Oral Session SaAT5

1.38 Entropy Measurements
08:30-10:00
Amber 3
Oral Session SaAT6

2.28 X-Ray and CT Imaging: Applications
08:30-10:00
Amber 4
Oral Session SaAT7

2.29 MR Analysis and Quantification
08:30-10:00
Amber 5
Oral Session SaAT8

3.14 Optical and Photonic Sensors and Systems I
08:30-10:00
Amber 6
Oral Session SaAT9

3.15 Bio-Sensing Techniques
08:30-10:00
Amber 7
Oral Session SaAT10

6.28 Human Performance - Cognition
08:30-10:00

SaAT11

08:30-10:00
Suite 5
Oral Session SaAT12

3.16 New Sensing Techniques I
08:30-10:00

SaAT13

08:30-10:00

SaAT14

08:30-10:00
White 1
Oral Session SaAT15

12.4 Assistive Technology for the Ageing Population I
08:30-10:00
White 2
Oral Session SaAT16

4.10 Models of Physiological Systems
08:30-10:00
Space 1
Oral Session SaAT17

1.39 Signal Processing for Wearable Systems
08:30-10:00
Space 2
Oral Session SaAT18

1.40 Time-Frequency Analysis of Biosignals I: Electroencephalography
08:30-10:00
Space 3
Oral Session SaAT19

2.30 Optical Image Analysis
08:30-10:00
Space 4
Oral Session SaAT20

10.10 Decision Support Methods and Systems
08:30-10:00
Suite 8
Invited Session SaAT21

4.11 Bringing Big Data to Its Knees - III; Advances in Storing, Mining and Visualising Big Bio-Medical Data in the Post-Genomic Era: Algorithms and Computational Tools
08:30-10:00

SaAT22

08:30-10:00

SaAT23

10:00-11:30
Gold Room
Poster Session SaBPoT1

1.LB2 Biomedical Signal Processing
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session SaBPoT2

2.LB2 Biomedical Imaging and Image Processing
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session SaBPoT3

3.LB2 Bioinstrumentation, Biosensors and Bio-Micro/Nano Technologies
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session SaBPoT4

5.LB1 Cardiovascular and Respiratory Systems Engineering
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session SaBPoT5

8.LB1 Biomechanics and Robotics
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session SaBPoT6

6.LB1 Neural and Rehabilitation Engineering
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session SaBPoT7

7.LB1 Cellular and Tissue Engineering and Biomaterials
10:00-11:30
Gold Room
Poster Session SaBPoT8

4.LB1 Bioinformatics and Computational Biology; Systems Biology; Modeling Methodologies
10:00-11:30

SaBPoT9

10:00-11:30

SaBPoT10

10:00-11:30

SaBPoT11

10:00-11:30

SaBPoT12

10:00-11:30

SaBPoT13

10:00-11:30

SaBPoT14

10:00-11:30

SaBPoT15

10:00-11:30

SaBPoT16

10:00-11:30

SaBPoT17

10:00-11:30

SaBPoT18

10:00-11:30

SaBPoT19

10:00-11:30

SaBPoT20

10:00-11:30

SaBPoT21

10:00-11:30

SaBPoT22

10:00-11:30

SaBPoT23

11:30-12:30
Space 1 & 2
Keynote Session SaCT1

Keynote Speaker: Paolo Dario
11:30-12:30
Silver Room
Keynote Session SaCT2

Keynote Speaker: Elisabeth Worthey, PhD
                                         
                                             
12:45-14:15
Brown 1
Special Session SaDT1

SS1 Accelerating Biomedical Technologies through Open Standards Development
12:45-14:15
Brown 2
Minisymposium SaDT2

10.M2 Turning Big Data into Meaningful Data
  12:45-14:15
Amber 1
Minisymposium SaDT4

2.M3 Functional Near Infrared Spectroscopy: Engineering Challenges and Translation to the Clinic
12:45-14:15
Amber 2
Minisymposium SaDT5

12.M2 Optimizing Point of Care Engagement II
12:45-14:15
Amber 3
Minisymposium SaDT6

2.M4 Photoacoustic Imaging: Systems, Agents, and Applications
12:45-14:15
Amber 4
Minisymposium SaDT7

5.M4 Mechanical Circulatory Support: Flow, Cells and Devices
12:45-14:15
Amber 5
Minisymposium SaDT8

10.M4 New Directions in Metabolic Measurement Technologies and Behavior Support
12:45-14:15
Amber 6
Minisymposium SaDT9

4.M2 Machine Learning and Simulation of Dynamic Patterns of Biological Systems at Multiscale: Protein Structures, Stochastic Networks, and Tissue Pattern Formation
  12:45-14:15
White 2
Special Session SaDT11

SS3 Biomedical Engineering in South Africa (Honoring the Memory of Prof. Cornie Scheffer)
    12:45-14:15
Amber 7
Minisymposium SaDT14

11.M1 Advances in Diabetes Management and Social Impact
            12:45-14:15
Suite 8
Special Session SaDT21

SS2 Historical Context for the Present & Future of Biomedical Engineering
  12:45-14:15

SaDT23

                     
                     
                     
                     
                     


 
 

 
 

 

Technical Content Copyright © IEEE Engineering in Medicine and Biology Society, All rights reserved.

This site is protected by copyright and trademark laws under US and International law.
All rights reserved. © 2002-2015 PaperCept, Inc.
Page generated 2015-09-03  00:16:01 PST  Terms of use